Open RBR-LT WRC 2020

Shakedown - 09.07-08

Rally - 09.09-14

Save

Save

Automobilio nustatymai

Kaip parengti automobilį kovai greičio ruožuose

 Automobilių nustatymų subtilybės, parengta pagal EVO straipsnį rusų RBR tinklalapyje.
Pirmai pradžiai siūlau susipažinti su RBR Manualu esančiu pačiame žaidime (C:Program Files XXX Richard Burns RallyManualsRBR.pdf) - ten jūs rasite atsakymus į 99% visų iškilusių klausimų... Jei jūs, tai jau padarete ir vistiek liko kažkas neaiškaus, tai šis kuklus straipsnelis, bus, kaip tik. Na, o jei bus ir to negana, - vadinasi jūms niekas nepadės, siulyčiau tuomet uzsirašyti į, kokius siuvimo ar mezgimo kursus, kur jūsų nervų sistema bus kvalifikuotai sutvarkyta ir jūms daugiau neiškils jokių klausimų susijusių su RBR :D
DIFERENCIALAI:
1. Didelis blokiruotės lygis - geras automobilio stabilumas, blogas pasukamumas,
Žemas Blokavimo lygis - Automobilis nestabilus, geras pasukamumas.
2. Blokiravimo momentas - jega, reikalinga prasukti ratui (ašiai) kito rato atžvilgiu...
100% blokiravimas prie 600Nm = 600Nm, prie 75% = 450Nm, prie 50% = 300Nm it t.t.
3. Kuo didesnis sukibimas su keliu, tuo didesni momentą galima paerduoti per ratus...
4. Visa aktyvių diferencialų prasmė yra blokiravimo keitimas priklausomai nuo įeinančių duomenų.

Centrinis diferiancialas (CD)
Būtent jis daugiausiai turi įtakos automobilio pasukamumui, ant asfalto dangos rekomentuojama ji šiek tiek sumažinti blokiravimo momentą (autoriaus past.) O ant sniego ir žvyro padidinti, nes posūkiai daugiausiai iveikiami šonu, skirtingai nei ant asfalto, ir ratų sukibimas čia yra svarbiausias.

Blokiravimo žemėlapiai naudojant akseleratorių bei stabdį - nustatomi linijiniai: didinant palaipsniuj akselereaciją - deakseleraciją (stabdžius) (t.y prie 100% gazo) Stabdžius palaipsniuj numetinejam iki 0%.
Nes važiuojan tiesiai mums reikalingas maksimalus stabilumas (blokiravimas), o posūkiuose ar judant lanku - pasukamumas, akseleratorius ir stabdis tuo metu nuspasti ne iki galo, todėl blokiravimas apie vidurinę padėtį yra žemesnis. Ant žvyro ir sniego šie skaičiai gali būti didesni, nei ant asfalto. Jei iki šiol posūkiuose varote "gazas-dugnas" - pamirškit tai (autoriaus past.)
Blokiravimas greičio žemėlapiuose - tai differencialo blokiravimas perreinamuose rėžimuose, kada nei akseleratorius nei stabdis nenuspausti iki galo. Duomenys jame turi būti žemesni nei maksimlioj akseleracijoje ar stabdyme. Pvz. kuomet prie didelių greičių,reikia keisti judėjimo trajektoriją - pakanka tik pakelt koja nuo akseleratoriaus, diferencialai atsiblokuoja, ir automobilis lengvai pakeičia trjektoriją.

CD, stabdymas kaire koja (SKK)
Šitas žemėlapis pradeda veikti, kuomet nuspaudus stabdį akseleracija viršyja duomenis nurodytus LeftFootThreshold. Visus skaičius siūlyčiau nustatyti 10-20% žemesnius, nei pagrindinėje CD žemėlapį, nes SKK naudojamas keisti judėjimo trajektoriją todėl reikia atblokuoti diferencialus kad padidinti pasukamumą.

Priekinis diferencialas (PD)
Keisdami PD blokiravimo lygi, tenka rinktis tarp lengvo įėjimo į posūkį ir užtikrinto įsibėgėjimo išeinant (nors ir su sudėtingesniu valdymu). Neverta piknaudžiauti didesniu PD blokiravimu, ypač ant asfalto, kadangi manevringumas žymiai svarbesnis, tuo tarpu anr žvyro ir sniego blokavima galima ir padidint. Tačiau nereiktų persistengti, kadangi ant slidžių paviršių viskas gali nueiti i prakasus...
PD žemėlapiai daromi tokiu pat pricipu kaip ir CD. Tik nerekomenduojama nustatyti pernelyg dideles reikšmes stabdžių lentelėje ypač ant asfalto, nes priekiniais ratais daromi posūkiai. (kaip liūdija pasaulinio autosporto patirtis) Greičio blokiravimą siūloma nustatyti nedidelį (autoriaus past.)

Galinis diferencialas (GD)
Čia greičio momentą galima nustatyti didelį, įpatingai ant asfalto, žvyrui ir sniegui savaime suprantama geriau nustatyti žemesnį. Jei išeinant iš posūkio pradeda nunešinėti galą, blokavimo momentą reiktu mažinti iki to momento, kuomet jau pavyksta sukontroliuoti automobilį.

Su GD žemėlapiais jokio sudėtingumo nėra, viskas kaip ir CD. Galima pažaisti su greičio lentele, prie didelio blokavimo lygio pereinamuose rėžimuosene
galinė ašis turės polinkį pereiti į slydimą, todėl ant asfalto siūloma blokuote satyti šiek tiek mažesnę, o ant žvyro ir sniego atvirkščiai, jei jūsų vairavimo stilius važiuoti slystančiu galu - niekas nedraudžia padidinti skaičius ir asfaltui (autoriaus past.)

Savaime suprantama, tai ne viskas ką galima prarašyti šia tema, tačiau tikiuosi informacija bus naudinga... (autoriaus past.)

PAKABA:
Kasteris (išilginis amortizatoriaus pasvyrimo kampas) - turi įtakos vairo jautrumui - kuo didesnis kampas tuo staigesnė reakcijai į vairą, kaip rezultatas geresnis įėjimas į posūkį, bet prarandamas stabilumas tiesiosiose prie didelių greičių. Su mažesniu kampu reakcija į vairą daugiau išplaukus, bet didesnis stabilumas.

Suvedimas - (ratų padėties kampas išilginės automobilio plokštumos atžvilgiu) - būna teigiamas ir neigiamas. Jei žiūrėti iš viršaus tai atrodytų taip:
Teigiamas suvedimas ant priekinių ir galinių ratu: /-------\
Neigiamas suvedimas ant priekinių ir galinių ratu: \-------/

Priekinė ašis: Su teigiamu suvedimu priekis labiau veržiasi i posūkio pusę, jaučiamas padidėjęs pasukamumas, bet prie tiesiojoje mažesnis stabilumas, automobilis linkęs "vingiuoti".
Su neigiamu sevedimu - efktas atvirkštinis - didesnis stabilumas judant tiesiaja, be jokio noro pasukti, priekinė ašis posūkiuose linkus "išeiti" į išorę.

Galinė ašis Pats paprasčiausias būdas suteikti bolidu didesni ar mažesnį pasukamumą.
Suvedimas galinėje ašį - teigiamas - nepakankamas pasukamumas, galą linkę užnešti...
Su neigiamu suvedimu - galinė ašis gražiai išsuka didelį radijusą, tarsi įsisuka į posūkį. Tiesa RBR šis efektas ne taip juntamas kaip GTR. (autoriaus past.)

Išvirtimas (ratų kampas vertikalios ašise atžvilgiu)
Jei žiūrėti į auto iš priekio, tai atrodytų taip:
Teigiamas \------/ Neigiamas /------\
Apie teigiamą iš karto pamirštam jis ** nereikalingas. (autoriaus past.)Neigiamas išvirtimas:
Visa išvirtimo esmė suteikti kaip galima geresnį ratų sukibimą su trąsa.
Kampo pasirinkimui turi įtakos daug faktorių, tačiau yra keletas bendrų principų:
Kuo trasa turi daugiau posūkių - tuo didesnis išvirtimas
Kuo kietesnė pakaba, tuo kampas mažesnis.
kampas ant priekinės ašies, paprastai būna didesnis nei antgalinės - automobilis geriau valdomas, lengviau įeina į posūkius.

AMORTIZATORIAI (am. „stojkės“)
Amortizatoriai gesina spyruokilių virpėjimus ir turi įtakos viso auto išilginiam transferio greičiui. Amortizatorių standumas turi atitikti spyruoklių standumą: standus am. - standžios spyruoklės ir atvirkščiai... Manau kad tai ir taip visi žinojo :) (autoriaus past.).

Suspaudimo greitis Turi įtakos štoko judėjimui amortizatoriui susispaudžiant, kuo didesni skaičiai, tuo kietesnis amortizatorius ir kuo mažesni, tuom am. minkštesni. Su kietais am. padidėja reakcija į vairą, automobilis lengviau "permetamas" posūkių virtinėje, bet mašina labai šokinėja ant kauburių ir po tramplynų, jausmas, lyg vietoj amortizatorių butų įkalti laužtuvai (autoriaus past.) Taigi, tai daugiau įtakoja ant žvyro ir sniego trasų, tuo tarpu ant asfalto - protingai kieti (tai ką daktarėlis prirašęs :) (autoriaus past.)

Atmušimo greitis Am. išsiskleidimo greitis atleidžiant spyruokles į pradinę padėtį. Paprastai turi įtakos ratų sukibimui su keliu judant nelygiu paviršiumi, duobemis, iškilimais, nedideliais tramplynais. Su didelėmis reikšmėmis automobilio elgesys bus panašus į ping pong kamuoliuko šokinėjimą. Atmušimo greitį pageidautina išstatyti nedidesnį nei suspadimo, o neretai ir žemesni (pvz. ant žvyro), kad pakaba maksimaliai atidirbtų kelio nelygumus ir ratai turėtų maksimalų sukibimą su paviršiumi.

Staigaus suspaudimo slenkstis Parametrai prie kurų persijungia staigaus ir paprasto suspaudimo nustatymai. Juos siūloma palikti defoltinius kadangi jie nustatyti teisingai nuo pradžių (autoriaus past.)

Ir dar keletą žodžių. Su kietais amortizatoriais auto labiau staigus ir greitas valdyme, stabdant svoris greičiau pernešamas į priekį - suteikdamas lengvesnį įėjimą į posūkį, o greitėjant atgal... Tačiau su visais varomaisiai tai ne taip aktualu, kaip su galiniais, todėl galinės pakabos nustatymus pageidautina daryti šiek tiek minkstesnius nai ant priekio. Žinoma jei jus neketinate visą laiką važiuoti šonu. Nelygioms trasom pakaba turėtų buti nustatyta minkštesnė, kadangi jos paskirtis - išlaikyti ratų sukibimą su keliu.

STABILIZATORIAI (stab.)
Įtakoja greičiui su kuriuo svoris persiduos skersiniai nuo vieno rato kitam posūkio metu.
Kuo stab. standesni - tuo greitis bus didesnis.
Abu stabilizatoriai labai kieti - auto stabilus ir užtikrintas ant tiesiųjų prie didelių greičių, tačiau jaučiamas labai aiškus nepakankamas pasukamumas.
Abu stab. labai minkšti - viskas atvirkščiai, auto lengvai valdomas, tačiau nestabilus prie didelių greičių.
Priekis standus, galas minkštas - tipiškas asfaltinis nustatymas. Kai priekis užtikrintai jaučiasi posūkiuose, galas iki paskutinio kabinasi į kelią, mažesnė užnešimo tikimybė.
Priekis minkštas, galas kietas - tai važiuoti skersam, puikiai išreikštas perdidelis pasukamumas.

P.S. Visi nustatymai, turi būti atlikti kompleksiškai, neteisinga bus, jei jūs nustatysite tik amortizatorius, o pamiršite apie ratų kampus ir stabilizatorius. Tačiau, nereikėtų pulti į kraštutinumus darant pakabą pernelyk kietą arba minkštą. Pernelyg kelti priekį ar leisti galą... Taigi ir nėra nuo pradžių teisingų nustatymų yra tik bendri principai, kuriais vadovaujantis galima susireguliuoti bolidą pagal savo vairavimo stilių siekiant maksimaliai greičiausių rezultatų...

 

Kontaktai

WWW.RBR-LT administracija: vilius.liudas@gmail.com

Open WRC čempionato organizacija: vilius.liudas@gmail.com

Historic Baltic Sprint čempionato organizacija: vilius.liudas@gmail.com

Veikla

 

Facebook Youtube

Blogger instagram